2012-es nyári gumi körkép
A magyar vásárlók többségét nem érdekli a gumi márkája
Az elmúlt hetekben látványosan megnőtt a kereslet a nyári gumik iránt. Bár köztudott, hogy a biztonságos autózás alapfeltétele a megbízható és jó állapotú gumi, mégis sokan megpróbálják elöregedett gumiabroncsukkal kihúzni ezt a szezont. Az Árukereső.hu piacvezető árösszehasonlító oldal elemzése szerint a nyári gumi vásárlásnál a legtöbben pusztán az ár alapján döntenek. A vásárlók több mint háromnegyede a legolcsóbb árkategóriában szeretne gumit venni. Sokan nem tudják viszont, hogy a jó gumival üzemanyagot is meg lehet takarítani!
Az árra figyelünk, nem a márkára
Az Árukereső.hu elemzői a portál havi kétmillió látogatójának vásárlási folyamatát elemezve azt állapították meg, hogy az internetezők 77%-a a legolcsóbb árkategóriában, azaz 21.000 forint alatt szeretne gumiabroncsot választani. Ebben a termékkategóriában határozottan az árérzékenység a meghatározó vásárlói magatartás, kevesen hűek hosszútávon egy-egy konkrét márkához.
A magyar online vásárlók többsége Michelin vagy Continental abroncsot választ
A fogyasztók több mint fele úgy kezdi meg a keresgélést az Árukereső.hu 8000 nyári gumi ajánlata közt, hogy nincs konkrét elképzelése arról, milyen márkájú abroncsot szeretne.
A vásárlások során a márkákat tekintve a Michelin lett idén a legnépszerűbb, melyet a Continental és a Kormoran gumik követtek a dobogón. Negyedik helyre a Goodyear, ötödikre a Barum abroncsok kerültek a hazai internetes vásárlók körében.
A hazai autósok közül a legtöbben 195 milliméter szélességű nyári gumit keresnek (a vásárlók negyede), és kb. ötödük választ 205, illetve 185 milliméteres abroncsot. Az átmérő tekintetében a 15 colos a favorit (a vevők közel fele ezt választja), és átlagosan tíz emberből kettő választ 16, illetve 14 colos autógumit.
Mitől megbízható a nyári gumi?
Az EU-s, és magyarországi hatósági előírások értelmében a biztonságos nyári gumi legalább 3 milliméteres futófelülettel kell, hogy rendelkezzen. Meg is büntethetnek az elkopott gumiabroncsért, hiszen az 1,6 milliméteres felület már kifejezetten veszélyesnek számít.
Gumink ellenőrzésekor figyeljünk arra, hogy az abroncs rugalmas legyen és megfelelő vastagságú futófelülettel rendelkezzen! A felforrósodott utakon és a hirtelen, nagy esőkben a nyári gumik hatalmas terhelésnek vannak kitéve. Balesetveszélyes, ha megnövekedik a fékút vagy csökken a jármű stabilitása. A biztonság mellett ne felejtsük el, hogy egy jó minőségű, takarékos nyári gumi akár egy tanknyi üzemanyagot is megspórolhat számunkra. Idén ősztől az EU előírásának megfelelően a Magyarországon forgalomba hozott gumikon is fel kell tüntetni három új, fontos tulajdonságot: a külső gördülési zajt, a nedves tapadást és az üzemanyag-hatékonyságot. Az ősztől kötelező új címkék hasonlóak lesznek a hűtőkről és mosógépekről ismert energiahatékonysági címkékhez.